پرش لینک ها
پلکسی چیست

پلکسی چیست؟

شاید تا به حال نام پلکسی را شنیده باشید یا از آن استفاده کرده باشید، اما اگر با آن آشنایی نداشته باشید فکر می کنید که شیشه است! در حالی که پلکسی شیشه نیست.

پلکسی چیست؟

ساختار پلکسی گلس اکریلیک یک محصول ترموپلاستیک شفاف مبتنی بر نفت است که اغلب به صورت ورقه ای به عنوان جایگزینی سبک وزن و مقاوم در برابر شکستگی برای شیشه ساخته می شود. گاهی اوقات پلکسی گلاس را شیشه اکریلیک می نامند زیرا ماده ای شیشه ای است.

به عبارت دقیق تر، اکریلیک یک پلیمر مصنوعی از متیل متاکریلات، یک پلاستیک است. در سال 1928 در چندین آزمایشگاه مختلف توسط دانشمندان مختلف در همان زمان توسعه یافت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ورق اکریلیک معمولاً به عنوان پلکسی گلس شناخته می شود.

 

پلکسی

موارد استفاده از پلکسی

پلکسی گلس را می توان بجای شیشه به دلیل استحکام و شفافیت آن استفاده کرد. همچنین می تواند با انواع پوشش های UV و دیگر پوشش ها ساخته شود و در بسیاری از صنایع به دلیل تطبیق پذیری مورد استفاده قرار گیرد.

تولید کنندگان از آن  در ساخت موارد زیر هم استفاده می کنند:

  • پنجره ها
  • خودروها
  • ساخت لوازم خانگی
  • لنز های عینک
  • چراغ ها
  • نشانه ها
  • وان حمام
  • مبلمان
  • صفحه نمایش

در صنایع پزشکی و دندانپزشکی،  از ویژگی خلوص و پایداری پلکسی ها در ساخت پروتزها، دستگاه‌ها و ابزار خاص پزشکی استفاده می شود.

به دلیل دوام آن در زیردریایی ها، هواپیماها، فانوس های دریایی و میادین ورزشی استفاده می شود. هنرمندان از آن برای نقاشی یا مجسمه سازی بهره می گیرند. آنقدر قوی است که حتی می تواند فشار کف یک آکواریوم به عمق 33 فوت را تحمل کند.

مزایای استفاده از پلکسی

واقعاً ماده جذاب و پرکاربردی است و تقریبا در 90% صنایع استفاده شده است.از آنجایی که پلکسی گلس سبک تر از سایر مواد است، مقرون به صرفه بوده  و نصب و استفاده آن آسان است. همچنین در برابر آسیب و شکستگی مقاوم است و در صورت استفاده به جای شیشه، سطح بالایی از محافظت را ارائه می دهد.

همانطور که دانستید، جایگزین کردن پلکسی به جای شیشه  در خانه ها از دوام بیشتری برخوردار است. زیرا مانند شیشه شفاف است، بنابراین نگاه کردن از پنجره های اکریلیک مانند نگاه کردن به شیشه های شکننده تر است. نگهداری از پنجره هایی که از پلکسی گلس ساخته شده اند نیز آسان تر است .

(از آنجایی که به اندازه کافی کثیفی را به خود نمیگیرد)، در برابر شکستگی مقاوم است و در آب و هوای سخت کمتر دچار ترک خوردگی یا لکه می شود. این ویژگی ها باعث می شود به عنوان انتخاب منطقی یاد شود.

 

پلکسی

شیشه حمام

می توان برای ایجاد محفظه های شیشه ای زیبا در حمام استفاده کرد که باعث می شود آن ها در برابر لغزش مقاوم تر و نشکن شوند. حتی در صورت ترک خوردن، شکسته نمی شود، بنابراین ممکن است از آسیب های شدیدتر ناشی از سقوط جلوگیری شود. این ویژگی‌ها، آن را برای استفاده در ساخت نرده‌ها و وسایلی مانند قفسه‌ها، چهارپایه‌ها و رومیزی‌ها ایده‌آل می‌کند.

گلخانه ها

در باغ، گلخانه ها ممکن است از پلکسی گلس ساخته شوند، زیرا استحکام و توانایی آن در برابر تابش نور خوب است.  و این خود گزینه ی مناسبی است تا از آن بتوان در گلخانه ها استفاده کرد.

پنل های خورشیدی

وقتی صحبت از انرژی سبز می شود، ذهنمان به سمت هوای پاک و عاری از آلودگی می رود. چه چیزی بهتر از این.

به خاطر داشته باشید که پلکسی گلس ماده ترجیحی برای پنل‌های خورشیدی است. در برابر آب و هوای سخت بهتر از شیشه سکوریت مقاومت می کند، و همچنین در برابر شکستگی مقاوم تر است و اجازه می دهد 90 درصد نور از پانل ها عبور کند. اگر به دنبال خرید پنل های خورشیدی هستید، میتوانید آن را انتخاب کنید.

پیام بگذارید

مشاهده
بکشید